استاندارد ASTM A193

استاندارد انجمن امریکایی آزمایش و تست مواد که به انگلیسی ” American Society for Testing and Materials ” نامیده می شود و با نام اختصاری ASTM در جهان شناخته می شود، از جمله موسسات مرجع جهت استانداردسازی مواد و تجهیزات در صنعت شناخته می شود. این انجمن بواسطه گروهی از دانشمندان و مهندسین در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد. از جمله قطعات صنعتی که با این استاندارد مرجع تولید و عرضه می گردد انواع پیچ، مهره، استاد بولت، واشرها و انواع مختلف اتصالات است که در بین تولیدکنندگان و صنعتگران بسیار حائز اعتبار است.

استاندارد ASTM A193 ، یکی از پرکاربردترین استانداردهای مرجع در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در  جهان به شمار می رود.
بیش از ۳۰ نوع گرید مختلف پیچ در این استاندارد مشخص شده است. خواص شیمیایی و مکانیکی تمام گریدها به تفکیک مشخص شده است.

استاندارد ASTM A193  ، پیچ های فولادی از نوع فولاد آلیاژی و فولاد ضدزنگ را شامل می شود. کاربرد این پیچ ها در اتصالاتی است که در فشار و دمای بالا به کار می روند. شیرهای فشار شکن، فلنج ها، شیرهای توپی و اتصالات خطوط لوله از این شمارند.

از پر کاربردترین گریدهای  استاندارد A193  می توان به B7,B7M,B16,B8,B8M,B8T  اشاره کرد. انواع گریدها برای شرایط دمایی مختلف مشخص شده اند.
آنالیز شیمیایی مواد مصرفی برای هر گرید طبق جدول شماره ۱ می باشد:

استاندارد  ASTM A193  تمامی الزامات مورد نیاز جهت تولید پیچ های اینچی و میلیمتری (متریک) را نیز معرفی کرده است.
پیچ های اینچی بر اساس استاندارد ASTM A193  و پیچ های میلیمتری (متریک) براساس استاندارد ASTM A193/M  معرفی شده اند.

خواص مکانیکی گریدهای مختلف استاندارد  ASTM A193طبق جداول زیر می باشد:

استاندارد ASTM از جمله استانداردهای امریکایی می باشد. برای آشنایی با یکی از معروفترین استانداردهای اروپایی صنعت پیچ و مهره و اتصالات غیرجوشی، استاندارد DIN را مطالعه نمایید.

یک پیام یا نظرتان را برایمان ارسال کنید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

فرستادن پیام